Město SEMILY

Semily jsou okresní město ležící na severovýchodě Čech a jihovýchodě Libereckého kraje v okresu Semily. Semily mají přes 8 tisíc obyvatel a tak jsou nejmenším okresním městem. Leží v kotlině na řece Jizeře ve výšce 340 m n. m., 25 km od Liberce a 84 km od Prahy. 

Rozloha Semil je 16,31 km², město se dále člení na 3 katastrální území (Semily, Spálov, Bítouchov) a 4 místní části (Semily, Podmoklice, Spálov, Bítouchov). Mezi památky Semil patří Obecní dům, radnice, kostel sv. Petra a Pavla, kostel sv. Jana Křtitele, morový sloup a další...

V blízkosti města se nachází ojedinělé údolí Jizery, jenž patří do Geoparku UNESCO, prochází jím Riegrova a Kamenického stezka, nedaleko leží Bozkovské dolomitové jezkyně a asi 3 km od města hora Kozákov.

Z HISTORIE

První písemná zmínka o Semilech, resp. o farním kostele, je z roku 1352, a dá se tedy předpokládat, že obec samotná existovala již dříve. V Semilech sídlila šlechta, která zde vystavěla tvrz a později zámek. V roce 1542 se majetkové poměry ustálily a Semily se dostaly do vlastnictví rodu SmiřickýchPozději přešly do rukou Albrechta z Valdštejna a po jeho smrti do rukou cizích šlechtických rodů. Zámek, pivovar, lesy a další pozemky byly městem Semily odkoupeny v  letech 18981899 od francouzského rodu RohanůV roce 1850 byly vytvořeny orgány státní správy, a poddaní se tak stali svobodnými občany. Bylo zřízeno okresní hejtmanství, později obecní úřad. Okresním městem byly Semily do roku 2002, kdy byly okresní úřady zrušeny, a Semily se staly pověřenou obcí 3. stupně s 21 spádovými obcemi. Název Semily se ustálil až v polovině 19.století, kdy se také Semily staly městem. Na starších mapách a dokumentech najdeme i tvary Semil, Semill, Semile či Semille. Od čeho je jméno odvozeno, můžeme se jen dohadovat – podle jazykovědců by mělo označovat osadu „semilů“, tj. lidí, kteří jsou milí nebo kteří se líbí.

Slavní rodáci a osobnosti

Otakar Morávek (19251996),pedagog, ředitel gymnazia 1968-1969, lehkoatletický trenér, významný člen Sokola

Jiří Bažant (* 1924), hudební skladatel, aranžér, klavírista a hudební pedagog

Jindřich Hybler (1891–1966), český sbormistr a hudební skladatel

Vladimír Komárek (1928–2002), český malíř, grafik, ilustrátor a pedagog

František Ladislav Rieger (1818–1903), politik, publicista, spoluzakladatel a vůdce Národní strany, později nazývané jako staročeská strana

 Ivan Olbracht (1882–1952), spisovatel, prozaik, publicista, novinář a překladatel

 Věra Plívová - Šimková (* 1934), filmová režisérka, známá zejména svými filmy o dětech a pro děti